Kinesiotaping

 

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, która polega na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi, elastycznymi taśmamii. Ich kolor nie ma jednak żadnego wpływu ani na tejpowanie, ani w samej rehabilitacji, bowiem posiadają te same właściwości. Zostały one opracowane na początku lat 70. ub. w. przez japońskiego doktora Kenzo Kase, a największą popularność zyskały w latach 90. To on jako pierwszy zaaplikował kinesiotaping w leczeniu schorzeń stawów i reumatyzmu.

Plastry wykonane są z bawełny i kleju akrylowego. Mają grubość i ciężar zbliżony do skóry i podobnie jak ona są dość rozciągliwe. Ponadto przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Należy również dodać, że nie zawierają żadnych leków, ani latexu, a ich działanie terapeutyczne związane jest tylko z odpowiednią techniką naklejania.

 

Wyróżniamy następujące techniki:

 • mięśniową

 • limfatyczną

 • powięziową

 • więzadłową

 • korekcyjną

Plaster jest źródłem bodźców odbieranych przez receptory rozmieszczone na skórze, może działać przeciwbólowo, pełnić funkcję przypominającą o utrzymaniu prawidłowej postawy, normalizować napięcie mięśniowe i powięziowe oraz pełnić funkcję korygującą w sytuacjach występowania nierównowagi mięśniowej.

Plastry można nosić od kilu dni do kilku tygodni lub do momentu odklejenia się plastra. Jednorazowa aplikacja wystarcza na 3-4 dni, czasem dłużej. Skóra przed dokonaniem klejenia powinna być czysta, bez kosmetyków (kremów, oliwek) możliwie bez zbędnego owłosienia.

Wskazania

 1. Ból

  • pourazowy (będący wynikiem kontuzji lub wypadku np. skręcenie kostki, kolana, barku, naciągnięcie mięśnia);

  • kręgosłupa (zespoły bólowe kręgosłupa) - plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa, lecz także inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a nawet zawroty głowy, dolegliwości bólowe kobiet w ciąży, karmiących;

  • reumatyczny;

  • po operacjach - kinesiotaping może zmniejszać nawet anormalny i ostry ból pooperacyjny.

 2. Nadwyrężone i zbyt napięte mięśnie
  Plastry rozluźniają naciągnięte i nadwyrężone mięśnie, odciążają je, normalizują ich napięcie, gdyż przejmują ich funkcję lub wspomagają ich pracę.

 3. Zapobieganie kontuzjom
  Plastry ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem powięzi i stabilizują stawy, co jest pomocne w trakcie treningu.

 4. Skurcze
  Plastrowanie pomoże nie tylko sportowcom, którzy nie wykonali rozgrzewki i "złapał" ich skurcz, lecz także osobom, które, np. zmagają się ze skurczem łydek w czasie snu.

 5. Problemy z krążeniem
  Plastry dają ten sam efekt co drenaż limfatyczny - wspomagają odprowadzanie limfy i poprawiają krążenie. W związku z tym plastrowanie jest polecane np. kobietom po mastektomii lub osobom, które zmagają się z opuchniętymi nogami (np. kobiety w ciąży).

 6. Zmarszczki
  Jak twierdzi dr Kenzo - twórca kinesiotapingu, taśma zapobiega powstawaniu zmarszczek. On sam używa jej na noc, przed pójściem do łóżka i zdejmuje rano. Przekonuje, że jej regularne używanie może zapobiec zmarszczkom, zmianom skórnym, a także cieniom pod oczami.

 7. Rozstępy
  Kinesiotaping pomoże kobietom ciężarnym zapobiec rozstępom.

 8. Leczenie skoliozy

 9. Niedowłady kończyn (np. opadająca stopa)

 10. Urazy żeber

 11. Uszkodzenia mięśni

 12. Entezopatie (np.: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostroga piętowa, kolano skoczka, bolesny bark, zapalenie ścięgna Achillesa)

 13. Blizny, krwiaki i wiele innych

 

Przeciwwskazania do stosowania kinesiotapingu:

 • Otwarte rany, podrażnienia skóry

 • Stany zapalne i choroby infekcyjne skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze)

 • Cukrzyca

 • Choroby nerek

 • Zmiany nowotworowe

 • Zakrzepica żył

 • Choroba wieńcowa

 • Niezrośnięte złamania

 • Ewentualny odczyn alergiczny skóry na kontakt z taśmą

CENTRUM REHABILITACJI

FIZJO-ORTH

ul. Balzaka 2 - Duży Bezpłatny Parking przed Wejściem

01-917 Warszawa

Email: rafalduda89@gmail.com

Tel: +48 730 691 161

 

Godziny otwarcia:

Pon. 11:00 - 20:00 

​​Wt. 8:00 - 17:30

Śr. 8:00 - 11:00 i 16:00 - 20:00​

Czw. 8:00 - 17:30

Pt. 9:00 - 18:00

mBank

nr konta do wpłat 

42 1140 2004 0000 3202 7584 2386

Tel: +48 730 691 161

 • Facebook Social Icon
 • Instagram Social Icon

KONTAKT

Rehabilitacja Warszawa Bielany

Rehabilitacja Warszawa 

Rehabilitacja Bielany 

Fizjoterapia Warszawa Bielany

Fizjoterapia Warszawa 

Fizjoterapia Bielany

Terapia Manualna Warszawa Bielany

Terapia Manualna Warszawa

Terapia Mięśniowo-powięziowa Warszawa Bielany

Fizjoterapeuta Rafał Duda Paweł Baranowski

Rehabilitant Rafał Paweł Baranowski

Masaż Warszawa Bielany 

Kiesiotaping Warszawa Bielany 

Igłoterapia Sucha - Akupunktura 

Haczykowanie 

Terapia narzędziowa - IASTM 

Pinoterapia 

Pionpresura

 

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego  i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.  o ochronie danych osobowych informuję, iż:

1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Centrum Rehabilitacji Fizjo-Orth z siedzibą w Warszawie przy ul. Balzaka 2, którego reprezentuje Rafał Duda, właściciel.

2) Inspektorem Danych Osobowych jest Rafał Duda kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w Centrum Rehabilitacji Fizjo-Orth możliwy jest pod numerem tel. Nr. 667593397 lub adresem email rafalduda89@gmail.com

3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umawiania wizyt i przeprowadzania rehabilitacji na ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

4) odbiorcami Pana/Pani danych osobowych będą pracownicy Centrum Rehabilitacji Fizjo-Orth

5) Pana/Pani dane osobowe przechowywane będą w okresie niezbędnym do realizacji celów przetwarzania tj. czas trwania rehabilitacji.

6) posiada Pani/ Pan prawo do: żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.

7) istnieje możliwość wniesienia skargi do organu nadzorczego na tryb i sposób przetwarzania danych osobowych przez administratora, jeśli uzna Pani/ Pan za uzasadnione, że Pani/ Pana dane  osobowe są przetwarzane niezgodnie z Rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

8) podanie danych osobowych jest obligatoryjne i wynika z mocy przepisu prawa tj. ustawy o działalności leczniczej i ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, a brak podania danych osobowych będzie skutkował możliwością odstąpienia od udzielenia świadczeń, chyba, że inne przepisy stanowią inaczej,

9) administrator nie będzie przekazywał Pani/ Pana danych osobowych odbiorcom w państwach trzecich oraz organizacjom międzynarodowym.

10) administrator nie podejmuje czynności związanych ze zautomatyzowanym podejmowaniem decyzji wobec danych osobowych, w tym o profilowaniu.

© 2017 Rafał Duda - Fizjoterapia.