KRĄŻEK MIĘDZYKRĘGOWY- HOMEOFFICE 

Praca w domu, mało ruchu i długie siedzenie w fotelu będą niestety bardzo niekorzystnie wpływać na kondycję naszego dysku - krążka międzykręgowego. 

Teraz trochę nudnego opisu o budowie ale jest on niezmiernie ważny w kontekście zrozumienia dlaczego i jak warto się ruszać aby mieć zdrowy krążek i kręgosłup. 

Nasz krążek międzykręgowy zbudowany jest z dwóch elementów: jądra galaretowatego znajdującego się w centralnej części i pierścienia włóknistego, które znajduje się na obwodzie dysku. Są dwa rodzaje substancji, które tworzą krążek. Pierwsza z nich to woda, która w wieku 17 lat stanowi 88 %, a w wieku lat 77 to tylko 68% krążka. Woda nadaje funkcje amortyzujące. Druga składowa to włókna kolagenowe
i elastynowe nadające krążkowi elastyczność i wytrzymałość. 

Opisane wyżej składowe stanowią niezwykle integralną
i dopełniającą się strukturę, która powinna nam posłużyć przez całe życie. Jednak czasem tak się nie dzieje i mamy dyskopatię, czyli chorobę krążka międzykręgowego. 

Najczęstszą przyczyną dyskopatii jest odwodnienie, czyli słynna dehydratacja. 

     Na pewno już wam się kiedyś obiło o uszy, że po nocy jesteśmy wyżsi o około 1-2 cm i to w zasadzie prawda. Bo nasz dysk przechodzi wtedy naturalny proces regeneracji
i nawodnienia. Dzieje się tak ponieważ nasz dysk międzykręgowy nie jest ukrwiony, a proces jego odżywiania odbywa się na zasadzie pompy ssąco-tłoczącej. Podczas kompresji większość substancji, w tym głównie woda, są
z niego wyciskane, a podczas zmniejszania kompresji substancje odżywcze i woda są powtórnie do niego zasysane
z otoczenia. Dlatego tak ważne jest, aby podczas naszego codziennego funkcjonowania i pracy wytworzyć odpowiednią proporcję i balans pomiędzy kompresją i rozprężeniem krążka międzykręgowego. 

Przedstawię teraz kilka najważniejszych rad które należy robić aby krążek był ,,zdrowy” czyli odpowiednio nawodniony
i odżywiony: 

✅pij dużo wody - niegazowanej ale ze szczyptą soli mineralnych wtedy jest lepiej przyswajalna

✅rób przerwy podczas pracy żeby się przejść, popatrzeć
w okno lub napić wody 

✅wstań i zrób skłon, bo nie każdy skłon jest zły,

1. Stan na stepie lub podwyższeniu. 

2. Ręce wiszą luźno wzdłuż ciała. 

3. Zacznij od zginania głowy do przodu, potem zacznij zginąć kolejno odcinek szyjny, piersiowy i na końcu lędźwiowy tak aby nie zginały się razem tylko każdy po sobie do maksymalnego zgięcia.

4. Pozycja końcowa to nogi proste, tułów z rękami zwisają swobodnie w dół a dłonie znajdują się poniżej poziomu na którym stoisz, czyli np.stepu.

5. Utrzymaj pozycje przez 30-60 sekund.

6. Powrót do pozycji wyjściowej to wyprost w odwrotnej kolejności czyli zaczyna lędźwiowy, potem piersiowy i głowa.

✅wstań i zrób przeprost bo on tez nie jest zły

1. Stań prosto ze stopami na szerokości bioder.

2. Połóż dłonie na biodrach.

3. Zrób przeprost, czyli odchylenie do tyłu, począwszy od głowy przez kręgosłup szyjny, piersiowy i na końcu odcinek lędźwiowy.

4. Utrzymaj pozycje 30-60 sekund.

5. Wróć do pozycji wyjściowej zaczynając od kręgosłupa lędźwiowego.

✅jeżeli nie możesz wstać to zrób powyżej opisany skłon siedząc, oczywiście bez wstawania na stepie

✅zrób sobie bieg w miejscu lub małe podskoki, to ćwiczenie stworzy pompę ssąco-tłoczącą w twoich kręgach 

✅jeżeli możesz to pracuj w pozycji stojące, stwarza to warunki do odciążenia kręgosłupa np. noga na klocku, przechodzenie z nogi na nogę 

✅spij odpowiednio długo aby naturalny proces regeneracji krążka mógł zadziałać 

✅rób ćwiczenia rozciągające 

CENTRUM REHABILITACJI

FIZJO-ORTH

ul. Balzaka 2 - Duży Bezpłatny Parking przed Wejściem

01-917 Warszawa

Email: rafalduda89@gmail.com

Tel: +48 730 691 161

 

Godziny otwarcia:

Pon. 11:00 - 20:00 

​​Wt. 8:00 - 17:30

Śr. 8:00 - 11:00 i 16:00 - 20:00​

Czw. 8:00 - 17:30

Pt. 9:00 - 18:00

mBank

nr konta do wpłat 

42 1140 2004 0000 3202 7584 2386

Tel: +48 730 691 161

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon

KONTAKT

Rehabilitacja Warszawa Bielany

Rehabilitacja Warszawa 

Rehabilitacja Bielany 

Fizjoterapia Warszawa Bielany

Fizjoterapia Warszawa 

Fizjoterapia Bielany

Terapia Manualna Warszawa Bielany

Terapia Manualna Warszawa

Terapia Mięśniowo-powięziowa Warszawa Bielany

Fizjoterapeuta Rafał Duda Paweł Baranowski

Rehabilitant Rafał Paweł Baranowski

Masaż Warszawa Bielany 

Kiesiotaping Warszawa Bielany 

Igłoterapia Sucha - Akupunktura 

Haczykowanie 

Terapia narzędziowa - IASTM 

Pinoterapia 

Pionpresura

 

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego  i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.  o ochronie danych osobowych informuję, iż:

1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Centrum Rehabilitacji Fizjo-Orth z siedzibą w Warszawie przy ul. Balzaka 2, którego reprezentuje Rafał Duda, właściciel.

2) Inspektorem Danych Osobowych jest Rafał Duda kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w Centrum Rehabilitacji Fizjo-Orth możliwy jest pod numerem tel. Nr. 667593397 lub adresem email rafalduda89@gmail.com

3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umawiania wizyt i przeprowadzania rehabilitacji na ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

4) odbiorcami Pana/Pani danych osobowych będą pracownicy Centrum Rehabilitacji Fizjo-Orth

5) Pana/Pani dane osobowe przechowywane będą w okresie niezbędnym do realizacji celów przetwarzania tj. czas trwania rehabilitacji.

6) posiada Pani/ Pan prawo do: żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.

7) istnieje możliwość wniesienia skargi do organu nadzorczego na tryb i sposób przetwarzania danych osobowych przez administratora, jeśli uzna Pani/ Pan za uzasadnione, że Pani/ Pana dane  osobowe są przetwarzane niezgodnie z Rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

8) podanie danych osobowych jest obligatoryjne i wynika z mocy przepisu prawa tj. ustawy o działalności leczniczej i ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, a brak podania danych osobowych będzie skutkował możliwością odstąpienia od udzielenia świadczeń, chyba, że inne przepisy stanowią inaczej,

9) administrator nie będzie przekazywał Pani/ Pana danych osobowych odbiorcom w państwach trzecich oraz organizacjom międzynarodowym.

10) administrator nie podejmuje czynności związanych ze zautomatyzowanym podejmowaniem decyzji wobec danych osobowych, w tym o profilowaniu.

© 2017 Rafał Duda - Fizjoterapia.