top of page

CO TO JEST POWIEŹ?

Najprościej mówiąc powięź jest rodzajem tkanki łącznej, która otacza spójną, trójwymiarową siecią wszystkie struktury naszego ciała. Zbudowana jest z niejednorodnych, splecionych ze sobą włókien kolagenowych o mocno zróżnicowanej gęstości. Są to małe puste rurki wypełnione delikatnym płynem podobnym do płynu mózgowo-rdzeniowego, zawierającym dużą ilość fibroblastów. Powięź posiada również niezwykłe właściwości przyciągania cząsteczek wody, które się do niej przyklejają.

Dzięki temu wykazuje dużą płynność, co jest nieodzowne zarówno dla swobodnego ruchu i ślizgu struktur, jak również dla efektywnej komunikacji międzykomórkowej. Przez powięź musi swobodnie przepływać limfa, a różne struktury takie jak kości, nerwy, więzadła, ścięgna, mięśnie czy naczynia krwionośne i limfatyczne muszą przez nią przenikać. Włókna kolagenowe powięzi układają się względem trakcji i strukturalnych obciążeń spowodowanych przez stanie, chodzenie, siedzenie itp.

Cel terapii mięśniowo-powięziowej
Głównym celem terapii mięśniowo-powięziowej jest przywrócenie stanu poprzedzającego zaburzone działanie tkanki łącznej. Terapia dotyczy nie tylko zaburzonej struktury, jest to głęboka praca z ciałem. W sieci powięziowej działania terapeuty modyfikują ograniczenia stwarzane przez powięź, czyli jakiekolwiek przeszkody uniemożliwiające optymalny ruch poślizgowy pomiędzy strukturami.

W przypadku długotrwałych ograniczeń tkanka powięziowa ulega przeciążeniu, co w następstwie doprowadza do dysfunkcji. Tworzy to nadmierną gęstość oraz reorganizację włókien kolagenowych. Może to spowodować przeciążenie stawów, zapalenie lub ból w strukturach mięśniowo-powięziowych, niedokrwienie i pogorszenie jakości włókien mięśniowych.

Terapię mięśniowo-powięziową stosuję w przypadku:

bólów kręgosłupa,
zaburzeń napięcia mięśniowego,
zespołów bólowych – łokieć golfisty, łokieć tenisisty, rwa barkowa, rwa kulszowa, rwa udowa, zespół cieśni nadgarstka i bolesnego barku, bark zamrożony itp.
migren i stresu,
drętwienia i obrzęków kończyn,
zaburzeń w obrębie mięśni dna miednicy,
ograniczeń ruchomości,
stanów pourazowych,
zaparć.

Metody które stosujemy u Nas w terapii powięzi:
- Fascial Distortion Model
- Masaż Tkanek Głębokich
- Anatomy Trains
- Pinopresura

Początkowo, w przypadku wyraźnych ograniczeń, terapia może być bolesna, ponieważ stopień napięcia powięzi koreluje z odczuciem bólowym. Osoby bez zaburzeń
w obrębie tkanki łącznej rzadko sygnalizują ból czy silny dyskomfort podczas terapii.

Efektem terapii jest:
Najczęściej natychmiastowe uczucie ulgi dotyczące trzewnych lub mięśniowo-powięziowych objawów bólowych, a nawet ustąpienie dysfunkcji.
Uelastycznienie, dobre ukrwienie i odżywienie tkanek.
Uwolnienie „sklejonych” powięzi i mięśni.
Uwolnienie napięć psychicznych i emocjonalnych.
Poprawa postawy ciała i pracy narządów wewnętrznych.

bottom of page