top of page
artro 2.jpg

ARTROSKOPIA STAWU KOLANOWEGO - OPIS I REHABILITACJA 

kolano.artroskopia.jpg

Artroskopia jest zabiegiem małoinwazyjnym, co oznacza większy komfort dla pacjenta, szybszy powrót do sprawności i minimalizację ryzyka operacyjnego. Dwa drobne nacięcia skóry po bokach rzepki będą miały po ok. 4-5 mm długości i często pozostają prawie 

niewidoczne po wygojeniu. Podczas kwalifikacyjnej wizyty lekarskiej pacjent zostaje zawsze szczegółowo poinformowany o rodzaju zabiegu i jego przebiegu. Przekazywane są rownież na ogół proste wskazówki o przygotowaniu przedoperacyjnym. Sama artroskopia trwa krótko (ok.30 minut), choć zależy od wykonywanej procedury. Np. zabieg rekonstrukcji chrząstki może trwać  ok. 1 godziny. Pacjent zostaje wypisany do domu w dniu zabiegu lub na następny dzień. Szwy usuwamy po ok. 8 dniach - jest to procedura całkowicie niebolesna.

Zaawansowane artroskopie stawu kolanowego z technikami rekonstrukcyjnymi:

 • łąkotka przyśrodkowa (MM) i boczna (ML)

 • chrząstka stawowa (z wykorzystaniem nowych technik operacyjnych i zdobyczy medycyny regeneracyjnej)

 • więzadło krzyżowe przednie (ACL) i tylne (PCL)

 • usuwanie ciał wolnych (osteochondritis dissecans, fragmenty uszkodzonej łąkotki, urazowe wyrwanie fragmentu chrząstki stawowej)

 • usuwanie błony maziowej (w chorobach przerostowych błony maziowej, np. w chorobach reumatoidalnych lub fałdów blony maziowej np. w zmianach przciążeniowych)

 • u wyczynowych sportowców,

 • oraz w chorobie zwyrodnieniowej (uznana metoda leczenia bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego - debridement, czyli usunięcie pływających po stawie fragmentów tkankowych, shaving, czyli "wygolenie" przerośnietych na skutek zapalenia tkanek, usunięcie osteofitów, pozwalające często na zwiększenie ruchomości stawu, płukanie stawu - usunięcie czynników zapalnych pływających wewnątrz stawu).

Artroskopia stawu kolanowego

Artroskopowa chirurgia stawów ewoluowała w ciągu ostatnich kilku dekad, stając się integralną częścią ortopedii. Zdecydowanie najmniej inwazyjną, charakteryzującą się wysoką skutecznością w leczeniu i powrocie do pełnej sprawności, jest artroskopia stawu kolanowego. 

 

Czym właściwie jest sama artroskopia? Nazwa pochodzi od dwóch łacińskich słów – „Arthros” - staw i „skope” - oglądać. Oznacza to więc zajrzenie do wnętrza stawu przy użyciu endoskopu. Zabieg polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcie o wielkości maksymalnie 4mm, artroskopu (odmiany endoskopu – czyli wziernika z kamerą światłowodową) (małej rurki zawierającej soczewki i włókna optyczne) do kolana. Umieszczona w artroskopie specjalna kamera przesyła obraz z badanego stawu, dzięki czemu wnętrze stawu jest widoczne na monitorze telewizyjnym. Zabieg pozwala na dokładne obejrzenie stawu kolanowego od wewnątrz oraz dokonanie wymaganych procedur leczniczych. (Metoda ta nadaje się doskonale do ocenienia i leczenia zwyrodnień stawu kolanowego) Wielkość artroskopu dobierana jest indywidualnie, w zależności od badanego stawu. W przypadku badania stawu kolanowego jest to najczęściej narzędzie o średnicy ok 4-5 mm, dlatego też nacięcie jest minimalne. 

Taka procedura lecznicza powoduje mniejszy uszczerbek w tkankach, jest mniej bolesna i zapewnia szybsze odzyskiwanie sprawności.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Artroskopia może być pomocna w diagnostyce i leczeniu wielu wad ortopedycznych. Możemy mieć do czynienia z artroskopią operacyjną oraz artroskopią diagnostyczną, przeprowadzoną w celu rozpoznania schorzenia.

 

Wskazania do wykonania zabiegu: 

 • uszkodzenie więzadła stawu kolanowego (rozdarta łąkotka) -  operacja ma na celu naprawę łąkotki, o ile jest to możliwe, lub usunięcie uszkodzonych elementów

 • rozdarcie i uszkodzenie przedniego więzadła krzyżowego(ACL) i tylniego więzadła krzyżowego (PCL)

 • stan zapalny lub uszkodzenie błony maziowej (wyściółki wokół stawów) 

 • przemieszczenie, zwichnięcie rzepki

 • usunięcie odłamków złamanej chrząstki w stawie kolanowym

 • usunięcie torbieli Bakera – opuchlizna dołu podkolanowego, wypełniona płynem. Do takiej sytuacji dochodzi często gdy występuje ból i obrzęk, również z innych przyczyn, np. takich jak zapalenie stawów

Przygotowanie do operacji

Przeczytaj jakie leki należy odstawić przed operacją oraz jak przygotować się do zabiegu

W okresie dwóch tygodni przed zabiegiem:

 • Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem w celu określenia czy dany pacjent kwalifikuje się do zabiegu (jeśli istnieją takie problemy jak niewydolność serca, rozedma płuc, cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze, powinny one być minimalizowane w celu przeprowadzenia zabiegu). Przedoperacyjna ocena zdrowia pacjenta obejmuje w szczególności badanie fizykalne oraz badanie krwi i moczu. U pacjentów którzy mieli problemy z sercem lub płucami oraz u osób powyżej 50 r.ż zaleca się wykonanie EKG oraz RTG klatki piersiowej. 

 • Lekarz może uznać za konieczne zaprzestanie przyjmowania niektórych leków, utrudniających krzepnięcie krwi m.in.: aspirynę, ibuprofen, naproksen lub innych środów odurzających.

 • Lekarz zaleci jakie lekarstwa należy przyjąć w dniu zabiegu, dlatego niezwykle istotne jest wskazanie leków, na które jesteśmy uczuleni.

 • Należy poinformować o ilości spożywanego alkoholu, zwłaszcza jeśli były to duże ilości, szczególnie w ciągu dwóch tygodni przed zabiegiem

 • W przypadku palaczy, zalecane jest zmniejszenie ilości lub zaprzestanie palenia, ponieważ nikotyna może spowolnić gojenie się ran 

 • Zawsze należy informować lekarza o wszystkich stanach zapalnych w organizmie 

 

W dniu zabiegu:

 • zaleca się aby nie pić i nie jeść w ciągu 6-12 godzin przed zabiegiem

 • po konsultacji z lekarzem można przyjąć ustalone leki

Znieczulenie do zabiegu

Rodzaj znieczulenia jest dobierany indywidualnie do pacjenta, w zależności od stanu zdrowia i planowanego zabiegu. W przypadku artroskopii stawu kolanowego zazwyczaj stosowane są następujące znieczulenia: 

-znieczulenie podpajęczynówkowe/dokręgowe/zewnątrzoponowe – ma miejsce w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. W przypadku zastosowania takiego znieczulenia pacjent jest przytomny w trakcie zabiegu.

-znieczulenie ogólne krótkotrwałe/dożylne – pacjent nie jest świadomy w trakcie zabiegu.

Przebieg operacji artroskopii kolana

Po odpowiednim znieczuleniu procedura może się rozpocząć. Dokonuje się odpowiedniego nacięcia, przez które wprowadzany jest artroskop, a staw wypełniany jest płynem (solą fizjologiczną). Chirurg, za pomocą umieszczonej w artroskopie kamery, może cały czas obserwować staw kolanowy na ekranie monitora. W trakcie zabiegu jeśli jest to konieczne, dodatkowe instrumenty chirurgiczne są wprowadzane właśnie przez umieszczony w stawie kolanowym artroskop. Te narzędzia mogą być stosowane do cięcia, usuwania lub szycia uszkodzonych tkanek. Po zakończeniu procedury artroskop jest usuwany, sól fizjologiczna usuwana, a nacięcie zostaje zamknięte i zabezpieczone sterylnym opatrunkiem. 

Zagrożenia w przypadku artroskopii stawu kolanowego są minimalne. W przypadku znieczulenia, skutkami ubocznymi mogą być: reakcje alergiczne na leki lub problemy z oddychaniem. Jak w przypadku każdej operacji, ryzyko wiąże się z krwawieniem i zakażeniami. Dodatkowe powikłania możliwe po zabiegu obejmują m.in. krwawienie do stawu kolanowego, zakrzep krwi w nodze, uszkodzenie chrząstki, łąkotki i wiązadeł w kolanie, uszkodzenie naczyń krwionośnych lub nerwów, infekcje w stanie kolanowym lub sztywność kolana.

Przebieg pooperacyjny

Artroskopia nie wymaga hospitalizacji, dlatego już kilka godzin po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Poddawany zabiegowi staw kolanowy, zostanie odpowiednio zabezpieczony opatrunkiem. Po zabiegu pacjent powinien przyjmować lekarstwa zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Powrót do aktywności

Większość pacjentów w ciągu kilku tygodni po zabiegu jest zdolna wrócić do wykonywania normalnych czynności, bez odczuwania skutków zabiegu.

W okresie 7-15 dni po artroskopii możliwa jest opuchlizna kolana. Jest to całkowicie normalne i nie jest powodem do obaw!  Istotne jest, aby maksymalnie oszczędzać kolano do czasu wchłonięcia się opuchlizny.  Poddane zabiegowi kolano może zacząć być poddawane obciążeniu dopiero po upływie tygodnia od zabiegu. Już w ciągu pierwszego miesiąca, pacjenci są zdolni wykonywać większość codziennych czynności bez bólu i obawy obciążania kolana. Lekarz, w zależności od stopnia złożoności danego zabiegu, zaleca jak powinno trwać przyzwyczajanie operowanego kolana do normalnego funkcjonowania. Całkowity powrót do zdrowia może trwać od miesiąca do roku, w zależności rodzaju zabiegu, wieku i podejmowanej rehabilitacji. Po zabiegu zalecane jest w ciągu 6-8 tygodni używanie kul ortopedycznych. 

ZAPRASZAMY DO NASZEJ PLACÓWKI NA REHABILITACJE - WIEMY JAK CI POMÓC :)

ZAREZERWUJ WIZYTĘ 

bottom of page