MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH
Masaż tkanek głębokich, nazywany też masażem głębokim, wbrew groźnie brzmiącej nazwie, jest delikatny i przebiega w wolnym tempie. Cel masażu tkanek głębokich stanowi wpłynięcie na stan mięśni – zmniejszenie ich napięcia i rozluźnienie, a także zwiększenie płynności ruchów.
Masaż głęboki (masaż tkanek głębokich) nie jest zabiegiem relaksacyjnym – wręcz przeciwnie – jego celem jest zwiększenie ruchliwości naszych tkanek, a jednak zabieg ten nie powoduje u pacjenta uczucia dyskomfortu czy bólu.
Podczas masażu tkanek głębokich z mięśni pacjenta uwalnia się napięcie, więc aby uzyskać ten efekt, masażysta nie może stosować mocnych ruchów i sztywnej postawy. Co więcej, stonowane i przemyślane ruchy pozwalają tkankom na "przyzwyczajenie" się do nowej sytuacji, zareagowanie na czynności masażysty. Dlatego ten wykorzystuje masę swojego ciała, przybierając wyprostowaną postawę, nie musząc działać na ciało pacjenta z dużą siłą. Powolne i dokładne ruchy osoby wykonującej masaż nie nadwyrężają mięśni, co więcej – umożliwiają łatwiejszy i dokładniejszy dostęp do tkanek głębokich. Nie powodują również obronnego napięcia mięśni u pacjenta.
Masaż tkanek głębokich: na czym polega?
Jak dokładnie przebiega masaż głęboki? Masażysta wykonuje ruchy łokciami, przedramionami i palcami, z wyjątkiem kciuków. Wykonywane działania przebiegają pod kątem skośnym – nacisk na tkankę pod kątem zbliżonym do 45 stopni rozciąga ją, ale jej nie uciska. Masażysta pracuje na ścięgnach i brzuścach mięśniowych, zmiękczając i rozciągając je. Osoba wykonująca masaż tkanek głębokich cały czas obserwuje stan ich napięcia, dobierając siłę i rodzaj wykonywanych ruchów do reakcji organizmu konkretnego pacjenta.
Podczas masażu głębokiego stosuje się ruchy wydłużające, które, jak wskazuje sama nazwa, służą temu, by wydłużyć skrócone mięśnie. Rzadziej zachodzi konieczność skrócenia mięśnia, ale dzieje się tak w przypadku stawów: skokowego i nadgarstkowego. Wykonywane są również ruchy na brzuścach mięśniowych w poprzek włókien, by przerwać powstałe zrosty. Masażysta oddziela również przedziały międzymięśniowe, które wcześniej się połączyły, uniemożliwiając tym samym właściwy ślizg podczas ruchu, co nierzadko powoduje bóle u pacjenta. W trakcie masażu tkanek głębokich wykorzystuje się również ruch "zahacz i rozciągaj", który polega na złapaniu tkanki w miejscu jej najsilniejszego napięcia i rozciągnięcie mięśnia poprzez podział na kilka części. Często wykonywane są też przez masażystę ruchy poprzeczne, czyli dotykanie opuszkami palców miejsc o największym napięciu – czynność przebiega w poprzek włókien mięśniowych.
Jak wspomniano, podczas masażu tkanek głębokich osoba go wykonująca nie używa kciuków, ponieważ długa praca głęboka może skutkować zmianami zwyrodnieniowymi w ich obrębie. Ważnym narzędziem pracy podczas masażu głębokiego jest pięść – palec wskazujący w zamkniętej pięści "przewodzi" ruchom kolejnych. Masażysta używa również zgiętych we wszystkich stawach palców i kostek palców, przy zawsze wyprostowanym nadgarstku. Masaż tkanek głębokich wymaga też użycia przez masażystę przedramienia – w miejscach znajdujących się niżej niż kręgosłup szyjny – i łokci.