Kinezyterapia – (grec. kinezie – ruch, therapia – leczenie). Niekwestionowanym twórcą kinezyterapii w Polsce był prof. Wiktor Dega. To właśnie on w okresie powojennym wprowadził do polskich szpitali i klinik - ruch jako środek leczniczy. Nadmienić należy, iż Hipokrates – ojciec naukowej medycyny propagował ćwiczenia fizyczne jako sposób na zachowanie zdrowia.
Kinezyterapia jest to ściślej mówiąc wiedza o wykorzystaniu ruchu jako środka leczniczego. Znajduje ona głównie zastosowanie w rehabilitacji schorzeń narządu ruchu, choć jej skuteczność rośnie także w terapii innych narządów.
Kinezyterapię można podzielić na dwie grupy:
-
Kinezyterapia o działaniu miejscowym (lokalnym)- podczas typowych dla niej ćwiczeń pracuje nie więcej niż 30 % ogólnej masy mięśniowej. Skupia ona swoje lecznicze oddziaływanie na narządzie ruchu czy miejscu gdzie zlokalizowane jest schorzenie (np. kończyna dolna po zabiegu operacyjnym lub kikut kończyny górnej po amputacji). Jej głównym zadaniem jest przywrócenie utraconych funkcji oraz uruchomienie mechanizmów kompensacji.
-
Kinezyterapia o działaniu ogólnym- wykorzystuje się w niej na ogół zdrowe części ciała i narządy. Stosuje się ją celem przywrócenia funkcji niesprawnych narządów organizmu. Cel ten realizuje się poprzez kompensację wszystkich składowych wydolności ogólnej.
W Fizjo-Orth proponujemy Państwu ćwiczenia usprawniające, indywidualne:
-
ćwiczenia wzmacniające mięśnie: izometryczne, wolne, z oporem, prowadzone
-
ćwiczenia zwiększające zakres ruchu w stawach: poizometryczna relaksacja mięśni
-
rehabilitacja wad postawy
-
ćwiczenia oddechowe